BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Novi kompjuteri i smartfoni su napravljeni od starih

Novi kompjuteri i smartfoni su napravljeni od starih
28.10.2023. god.
Brza tehnološka evolucija stvara stalnu potrebu za novom opremom, a time i veliki porast tehnološkog otpada. Da bismo sačuvali resurse i zaštitili okolinu, recikliranje komponenti računara i pametnih telefona postaje sve važnije. Ova praksa ne samo da pomaže u smanjenju količine otpada koja završava na deponijama, već omogućava i povratak vrednih materijala u upotrebu.
 
Jedan od najvrednijih resursa koji se može reciklirati iz starih računara i pametnih telefona su metali. Ovi uređaji sadrže značajne količine aluminijuma, bakra i čelika. Recikliranjem ovih metala smanjuje se potreba za ekstrakcijom prirodnih resursa i energijom potrebnom za proizvodnju novih metala. Takođe, reciklirani metali imaju manji uticaj na okolinu u procesu proizvodnje.
 
Baterije su još jedan važan aspekt elektronskog otpada. One sadrže materijale poput litijuma, kobalta i nikla, koji su dragoceni i istovremeno potencijalno opasni za okolinu ako se odbace nepravilno. Proces recikliranja baterija omogućava izdvajanje ovih materijala i njihovu ponovnu upotrebu u proizvodnji novih baterija. Ovo je posebno važno u vreme kada se sve više uređaja napaja baterijama.
 
Takođe, elektronski uređaji sadrže komponente poput ekrana, mikročipova i memorijskih modula. Recikliranje ovih komponenti omogućava njihovu ponovnu upotrebu ili recikliranje njihovih vrednih materijala. Na primer, staklo iz ekrana može se reciklirati i koristiti u proizvodnji novih ekrana, a mikročipovi i memorijski moduli se mogu ponovno upotrebiti u drugim uređajima.
 
Važno je napomenuti da nepravilno odlaganje elektronskog otpada može dovesti do ozbiljnih ekoloških problema. Mnoge od ovih komponenata sadrže štetne supstance, kao što su teški metali i hemikalije. Kada se odbace na deponiju, ovi toksični materijali mogu zagađivati tlo i vodu.
 
Zato je recikliranje elektronskog otpada ključno za očuvanje životne sredine. Vlade i organizacije za zaštitu okoline promovišu i podržavaju programe za recikliranje elektronskog otpada kako bi obezbedili pravilno odlaganje i recikliranje ovih uređaja.
 
Recikliranje komponenti računara i pametnih telefona nije samo odgovoran način postupanja sa tehničkim otpadom, već i ključni korak ka održivijoj budućnosti. Smanjuje se zagađenje, štede resursi i smanjuje potreba za eksploatacijom prirodnih materijala. Kroz edukaciju i podršku, možemo zajedno doprineti očuvanju naše planete i promovisati održivo upravljanje elektronskim otpadom.
 
 
Ivan Trajković 




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Poseta predsednika Srbije Aleksandra Vučića Parizu, u kojoj su glavne teme situacija na Kosovu i Metohiji, Evropske integracije Srbije, kao i potencijalna izgradnja nuklearne elektrane, naišla je na izuzetn...


Sredinom prošle godine, ukupna količina podataka dostupnih na Internetu procenjena je na 175 zetabajta, a jedan zetabajt je čak trilion gigabajta informacija. Ovome je doprineo trend '

Plaćenici, vojnici za novac, popularno nazvani i 'psi rata' (po istoimenom filmu iz osamdesetih i knjizi Fredericka Forsytha) nisu ništa novo. Štaviše, oni postoje još odkad postoje armije -...


Izbori (ili, na engleskom: Elections) je reč koja bi već sada mogla da obeleži celu 2024 godinu. Izbori za predsednika Rusije - na kojima Vladimir Putin nema pravog protiv-kandidata, te...


Ostale novosti iz rubrike »